Suudi Arabistan İdam Cezalarına Sınırlama Getirdi

0

Dünyada İdamı en fazla uygulayan, Suudi Arabistan yetişkin olmayanların işlediği suçlar için uyguladığı ölüm cezasını kaldırdı.

İnsan hakları ihlallerini takip eden örgütler idamın en çok uygulandığı ülkelerin başında gelen Suudi Krallığın’da verilen idam cezalarının adil bir yargılanma sonucu olmadığını sık sık dile getiriyorlardı.

Suudi Arabistan insan hakları ihlalleriyle ilgili yapılan eleştirilerin önünü kesmek için daha önce bazı suçlara verilen kırbaçlama cezasını kaldırarak bunun yerine hapis veya para cezası uygulamaya başladı.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu başkanı Awwad Alawwad, yaptığı açıklamada kraliyet kararnamesinde yapılan değişiklikle, küçük yaşta işlenen suçlar nedeniyle verilen ölüm cezalarının bundan sonra en fazla 10 yıllık hapis cezası olacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları görevlileri ise Arap Baharı ayaklanmalarında 18 yaşın altında olup hükümet karşıtı protestolar nedeniyle tutuklanan en az altı şii eylemci bulunduğunu,  bunlara verilen ölüm cezalarının da uygulanmaması için acil çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu başkanı Awwad Alawwad, Krallık kararnamesinde yapılan düzenlemenin daha çağdaş bir ceza kanunu oluşturmak için gerekli olduğunu belirterek “Bugün Suudi Arabistan için önemli bir gün” dedi.

Suudi Arabistan’da çoğu cezalar için idam cezası veriliyor. İnsan hakları örgütleri ise bu cezaların verildiği yargılamaların adil olarak yapılmadığını düşünüyor.

suudi arabistan büyükelçiliğinde öldürülen cemal kaşıkçı büyük tepkilere neden oldu
Öldürülen muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Salman Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı öldürülmeden önce reform yapacağını açıkladı. Ancak 2018 yılında muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da Suudi Başkonsolosluğunda öldürülmesi, Suudi blog yazarı Raif Badawi’ ye hapis ve kırbaç cezası verilmesi ve insan hakları eylemcisi Abdullah el-Hamid’in verilen cezadan sonra hapiste hayatını kaybetmesi gibi pek çok olay hem ülke içinde muhalifler tarafından hem uluslararası kamuoyunun tepkisini çekerek verilen bu vaatleri gölgede bıraktı.

Bir yorum bırakın