Oxford’lu Bilim İnsanları Aşı İçin Tarih Verdi

0

Uluslararası basında yer alan haberlere göre Oxford Üniversitesinde yer alan Laboratuvarda aşı çalışmaları hızlı ilerliyor.

Koronavirüsle mücadelede en çok merak edilen konulardan biride aşının ne zaman çıkacağı sorusu. Bu soruyu cevaplamak ve bir an önce sonuca ulaşmak için dünyanın her yerinde laboratuvarlarda bilim insanları insanüstü bir çaba ile araştırmalar yapıyorlar.

Bu laboratuvarlardan biri de Oxford Üniversitesinde ve aşı ile ilgili çalışmaları diğer laboratuvarların epey önünde gidiyor.

Aşı çalışmalarını yürüten diğer ekipler, henüz aşılarının gerçekten işe yarar olduğunu ölçmeden önce insanlarda kullanımın güvenli olup olmadığını gösterecek çalışmalara başlarken Oxford’ ta ki bilim insanlar bu çalışmaları önceki yıllarda yapmış, benzer aşılarının insanlar için zararsız olduğunu zaten kanıtlamıştı.

Bu nedenle Oxford laboratuvarı Mayıs ayının sonuna kadar aşılarının sadece güvenli değil, aynı zamanda da işe yaradığını gösterebilmek için 6.000’ den fazla denekle yapılacak testlerin planlamasını yaptı.

Aşı koronavirüse karşı etkili olursa eylül ayına yetişir

Oxford’lu bilim insanları üzerinde çalıştıkları aşı virüse karşı etkili olursa, acil onay alınarak Eylül ayına kadar ilk etapta birkaç milyon doz aşının üretiminin yapılabileceğini söylüyorlar.

Henüz aşıların işe yarayıp yaramayacağı veya hangi aşının etkili olacağını söylemek mümkün değil ama Oxford laboratuvarının üzerinde çalıştığı aşı oldukça umut verici görünüyor.

 

 

Resim Meatle tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın