İkinci Kez Koronavirüs’e Yakalanır mıyım?

0

Güney Kore’de yapılan çalışmalar sonucu bilim insanları koronavirüs atlatan kişinin tekrar aynı hastalığa yakalanmayacağı sonucuna vardı.

Daha önce Güney Kore, Çin ve Japonya gibi ülkelerde yapılan araştırmalara göre, koronavirüs olan pek çok kişide iyileştikten sonra yapılan testlerde pozitif sonuca rastlanmıştı. Ancak bilim insanları bu sonuçların yapılan testlerin başarısız olması nedeniyle meydana geldiğini söyledi

Elde edilen yeni bulgular sonucunda Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Covid-19 ‘un hastalığı atlatmış kişilerin tekrar yakalanmasının imkânsız olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamada koronavirüs’ten iyileşmiş kişilerde yapılan testlerin pozitif çıkma nedeni olarak virüs kalıntılarının bu kişilerin vücudunda kalmasından kaynaklandığı, ancak bu kişilerin tekrar hastalanmasının veya diğer insanları enfekte etmesinin mümkün olmadığı bildirildi.

Kurum yetkilisi, iyileşen kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda vücutta kalan virüsün zararsız izleri ile aktif olan virüs yapısının ayrımının yapılamadığın, büyük bir ihtimalle testlerin uygulanması sırasında aktif olmayan virüs RNS’ sının alınmış olabileceğini söyledi.

Koronavirüs hücre çekirdeğine girmiyor

Araştırmacılar, HIV ve suçiçeği gibi insan hücrelerinin çekirdeğine girebilen ve yıllar sonra tekrar etkili olabilen virüslerin aksine, Koronavirüs’ün hücre çekirdeğinin dışında kaldığını bunun da kronik enfeksiyona veya tekrarlamaya neden olamayacağı anlamına geldiğini söylediler.

Dünya Sağlık Örgütü ise “ Covid-19 ‘dan iyileşen ve antikorları olan kişilerin ikinci bir enfeksiyondan korunduğuna dair bir kanıt bulunmadığı” konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bununla birlikte, Güney Koreli bilim insanlarının elde ettiği bu son bulgular Koronavirüs çalışmaları için olumlu adımlar olarak görünüyor.

 

Resim Miguel Á. Padriñán tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın