Çocuklara Nasıl Uyku Eğitimi Verilir?

0

Yeni yürümeye başlayan çocuklara ve büyük çocuklara nasıl uyku eğitimi verilir?

Çocuğunuzun bütün geceyi mutlu ve kendi yatağında geçirmesi için hala çok geç değil.

Eğer çocuğunuz beşik dönemini geçip yatak dönemine başladıysa ama hala uykuya dalmak ve uykuda kalmak konusunda direniyorsa bu durum oldukça yorucu ve bıktırıcı bir hal almış demektir ve klasik “ağlatma” yöntemi de pek işe yaramayacaktır.

Çocuğunuz artık uyku düzeni oluşturmaya karşı çok inatçı ve güçlüdür. -belli bir yaştan sonra sadece ağlamakla kalmayacak yatağında da yatmak istemeyecektir-.

Bebeklikten çıkmış ancak uyku düzeni ve yatak eğitimi vermek istediğiniz çocuklar için oldukça etkili birkaç yöntem öne çıkmaktadır. Ancak verilen önerilerden hangisini uygulamak isterseniz isteyin unutmamanız gereken şey, çocuğunuzun uyku zamanı, çocuğun yanından önce kısa süreli olarak ayrılmanız sonra adım adım bu ayrılış sürelerini artırarak ona yokluğunuzla baş etmeyi öğretmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, çocuğu yalnız bıraktıktan sonra odasına geri döndüğünüzde çocuğunuz çok büyük bir başarı sağlamış gibi onu övüp, desteklemeniz gerekir. “şuna bak nasıl da büyümüş kocaman kız olmuş! Çok rahat gözüküyorsun! Tam da konuştuğumuz gibi orda kaldığın ve rahatına baktığın için seninle gurur duyuyorum!” Bunun gibi çocuğunuzun çabasını destekleyen, onu övücü ve takdir ettiğinizi gösteren başka ifadelerde kullanabilirsiniz.

Provalarla başlayın

Uyku rutinlerini düzene oturtmakta tereddüt eden, nasıl yapacağı konusunda kararsız olan ebeveynler için gün içinde yeni bir uyku vakti planı alıştırması yapmak oldukça faydalı olabilir.

Gün içinde yapılacak alıştırmalar için dikkat edilmesi gereken 5 nokta vardır.

 • Uygulayacağınız yeni uyku düzeninin küçük alıştırmalarını gün içinde yapın. İsterseniz, diş fırçalama ve hikâye okumayı da yapın veya bu kısmı atlayarak yeni uyku eğitiminin tüm adımlarını gün içinde gerçekleştirin ve sanki akşam uyku zamanıymış gibi çocuğunuzun başarısını övün.
 • Eğlenceli hale getirin. Önce, siz çocukmuşsunuz gibi davranıp çocuğunuzun da ebeveyn olmasına izin verin. Vaktiniz varsa pijamalarınızı giyin. Çocuğunuzun oyuncak ayısını, bebeğini uyutmasını sağlayın. Bu eğitimi eğlenceli hale getirin.
 • Haftada en az 5 kez yapın. Bu alıştırmalar çalışan ebeveynler için oldukça zor olabilir ama ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyiye gider. Ancak sadece hafta sonları prova yapabilecek durumdaysanız sorun yok hafta sonları deneyin.
 • Uyku vaktinden en az birkaç saat önce prova yapın. Bu alıştırmaları çocuğunuzun yatma vakti gelmeden hemen önce yapmamalısınız – çünkü bu saatlerde çocuklar genelde endişelidir. Onun yerine sabah veya öğleden sonra yapın.

Mola verin

Bu oldukça yumuşak uyku eğitimi yöntemlerinden biridir.

Bu yönteme başlamadan önce, ışıkları kapattıktan sonra çocuğunuzun uyuması için ne kadar süre gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Diyelim ki ışıkları saat 20:00’da kapattınız ve 20:20’de uykuya daldı, bu 20 dakikalık sürenin ortasında kısa bir ara vermek amacıyla “mola vermek” için odadan çıkın ve geri dönün.

-Öncelikle gün içinde tüm bu süreci bir veya iki kez prova edin. Böylelikle çocuk neyle karşılaşacağını bilsin.

 • Normal uyku saati rutininizi şu sözle ile bitecek şekilde gerçekleştirin: “seni seviyorum. Uyku vakti geldi. iyi geceler.” Sonra sessizce odada bekleyin.
 • Saat 20:10’da çocuğunuza kısa bir mola verdiğinizi söyleyin. Yakında geleceğinize söz verip odayı terk edin.
 • 1 dakika içinde odaya dönün abartarak çocuğunuzu övün:” şuna bak ne kadar kocaman bi çocuk oldun sen! Yatakta kaldın ve nasıl rahat görünüyorsun! Aferin sana!” çocuğunuzu öpüp sarılabilirsiniz.
 • Uykuya dalana kadar kalın.
 • Ertesi akşam da aynı şeyi yapın ancak odayı 2 dakikalığına terk edin. Sonra akşam ise 3 dakikalığına terk edin. Çocuğunuzun gece yalnız kalma kapasitesi zamanla artacaktır.— ve sizin hedefiniz çocuğunuzun bu molalardan birinde uykuya dalmasıdır. Her seferinde, sözünüze bağlı kalarak odaya tekrar dönmeniz çok önemlidir.
 • Çocuğunuz bir hafta boyunca kendi başına uykuya dalarsa (ya da 30 dakikalık mola verebiliyorsanız) artık durabilirsiniz.

Müsaade eder misin egzersizi

Bu, bir defadan çok aynı zamanda çok kısa molalar vermeyi içeren farklı bir varyasyonudur ve ağlamaya, bağırmaya ya da çok kısa da olsa odadan çıktığınızda hemen ayağa kalkmaya, yataktan çıkmaya eğilimi olan çocuklarda işe yarar.  Ancak bu yöntem sizin çok fazla enerji sarf etmenizi gerektirecektir.

-Öncekinde olduğu gibi bu yöntemi de bir veya iki kez gün içinde prova edin ki çocuğunuz kendisini neyin beklediğini bilsin.

 • Uyku vakti rutininizi gerçekleştirin ve iyi geceler deyin.
 • ışıkları söndürdükten biraz sonra çocuğunuza bir şey yapmak için sadece bir dakikalığına odadan dışarı çıkmanız gerektiğini söyleyin. (buna müsaade eder misin egzersizi denmesinin sebebi şu minvalde cümleler sarf etmeniz gereğidir, “ bir saniye müsaade eder misin- yemeği/mutfağı/ ışıkları bi kontrol etmem lazım.”)
 • 30 ya da 60 saniyeliğine dışarda kalın. ( yataktan çıkmaksızın dayanabileceği süre kadar)dönün ve abartılı bir şekilde çocuğunuzu övün.
 • Biraz vakit geçtikten sonra çok kısa bir süreliğine yine dışarı çıkın.
 • Birinci gece de bunu 20-30 defa yapacaksınız. Her içeri girdiğinizde sizden ayrı kalma cesareti gösteren çocuğunuzu ödüllendirecek şekilde ilgi ve dikkat gösterin. İkinci gecede oda dışında kaldığınız süreyi giderek arttırın. Her gece, bu süre daha da uzun olacaktır ta ki çocuğunuz siz olmadan uykuya dalıncaya kadar. Bir hafta boyunca bunu yaptığı anda göreviniz tamamlanmış demektir.

 

 

Kaynak; https://www.parents.com/toddlers-preschoolers/sleep/issues/how-to-sleep-train-toddlers-and-big-kids/

(kısaltılarak çevrilmiştir)

Resim Daniela Dimitrova tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın