Yurt Dışı Seyahatleri Ne Zaman Normalleşir?

0

Uzmanlar Yurt dışı Seyahatlerinin 2023 yılına kadar pandemi öncesi haline dönemeyeceğini düşünüyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, Uluslararası seyahat endüstrisinin korona virüs pandemisinin yarattığı etkiden büyük olasılıkla en az üç yıl daha normale dönemeyeceğini açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ülkelerin ekonomilerini beklenenden daha tedbirli ve yavaş olarak açmaya başlaması, devam eden seyahat kısıtlamaları ve yurt dışı seyahat yapmayı planlayanları COVID-19 korkuları nedeniyle hava yollarının 2023 yılına kadar eski haline dönemeyeceğini öngörüyor.

Hava yolları ile seyahat etmeyi planlayanların da , ülkelerin yurt dışı yolcuları için aldığı tedbirlerden rahatsız oldukları ve yurt dışı yolculuk yapmayı planlayanların %69’ unun gidecekleri ülkede uygulanacak 14 günlük karantina nedeniyle seyahat planlarından vazgeçtikleri ortaya çıktı.

Dernek müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, yaptığı açıklamada, ekonominin düzelmesinde önemli bir yeri olan havacılık sektörünün korunması için, seyahatlerin karantina önlemleriyle uygulanamaz hale getirerek bu süreci daha kötü hale getirilmemesi gerektiğini söyledi.

IATA CEO’su yaptığı açıklamada güvenli bir seyahat için, bu sorunların çözümünün bulunması gerektiğini yolculara gerek seyahatlerinin gerekse virüs konusunda da yeterli önlemleri aldıkları konusunda hükumetlerin güven vermeleri gerektiğini söyledi.

IATA, yurt içi uçuşlarda toparlanma sürecinin başlayabileceğini ancak uluslararası yolcu trafiğinin 2023 yılına kadar pandemi öncesindeki düzeye dönemeyeceğini, yurt dışı turlar için talebin 2019 yılı talebinin %24 altında kalabileceğini ön görüyor.

IATA daha önce, hava yollarında güvenliğin öncelikli olacağını ve bunu sağlamak için bilim ve teknolojiden yararlanacağını açıklamıştı.

Bununla birlikte, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konan raporlarda ticari hava taşımacılığının hiçbir zaman tam olarak toparlanamayacağını bunun yerine özel uçuşlar düzenleyen şirketlere talebin artabileceği ileri sürüldü.

 

 

 

Resim Rudy and Peter Skitterians tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın