İyi Bir Uyku İçin 6 İpucu

0

İyi ve rahat uyku uyuyamıyorsanız, uyandığınızda hala yorgun hissediyorsanız yapabileceğiniz ufak değişiklikler bu sorunu çözmenizde etkili olabilir.

Stres ve kaygı uykuya dalmayı oldukça güçleştirebilir. Oysaki düzenli, yeteri kadar ve kaliteli bir uyku insanların fiziksel ve zihinsel sağlığı için oldukça önemlidir. İnsan vücudunun yenilenmesi, bağışıklık sistemlerini işlevsel tutabilmesi için belirli süre uykuya ihtiyacı vardır. Yeteri kadar ve kaliteli bir uykuyu bedeninize veremezseniz bağışıklık sisteminiz zayıflar vücudunuzda iltihap artabilir ve hastalığa karşı direnciniz düşer. Kaliteli bir uyku beyin ve fiziksel sağlığınız için oldukça önemlidir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda  “uykunun bedenimizde doğrudan bağışıklık sistemi ile bağlantılı olduğu, yeterli uyku alınmadığında bağışıklık sisteminin zayıflayacağı, vücuttaki iltihabın artabileceği, çevremizde bulunan virüs, bakteri gibi bizi hasta edebilecek her şeye karşı savunmasız bırakacağını bunun da daha fazla hastalıklara yol açabileceği” görüşü bir çok kez dile getirilmiştir.

Bunun yanı sıra yaşanan korona virüs salgınının yarattığı sağlık, mali konular ve gelecekle ilgili belirsizlik nedeniyle yaşanan stres ve kaygılar,  sağlıklı bir uyku almamızı büyük bir olasılıkla engel oluyor.

Ancak vücudumuzun ihtiyacı olan kaliteli ve yeterli uykuyu almak şimdi daha da önemli bir hale geldi. Başka bir deyişle, uyku kaliteniz vücudunuzun yeni koronavirüsten korunma yeteneğinde doğrudan bir rol oynar.

Bu nedenle, el yıkama ve sosyal uzaklaşma gibi hastalığı önlemek için önerilen tüm hijyen davranışlarına ek olarak, uyku sağlığınızı korunmanın da bu işin bir parçası olduğunu unutmayın.

Bu stresli ve sıkıntılı dönemlerde yaşantınızda meydana gelen dalgalanmaları biraz hafifletmek ve daha iyi uyuyabilmek için faydası olacak birkaç ipucu;

1-Bir rutin oluşturun ve buna düzenli olarak devam edin

Yaşanan salgın nedeniyle pek çok kişinin günlük yaşamlarında değişiklik oldu. İşinin kaybedenlerin yansıra çok sayı da insan da evden çalışmaya alışmaya çalışıyor. Birçok ebeveyn ise evden çalışırken aynı zamanda okulların kapalı olması nedeniyle çocuklarının eğitimi ile de uğraşmak zorunda kaldı.

Tüm bu koşullar içinde hayatınızda nasıl bir değişiklik olursa olsun bir rutininiz olması iyi bir uyku için oldukça önemli.

Yaşanan bu zor dönemde eski hayatımızı hatırlamamız ve yeni oluşturacağımız düzeni mümkün olduğu kadar daha önceki rutinimize yakın oluşturmamız yaşadığımız rahatsızlık hissini azaltacaktır.

“Evden çalışıyorsanız, sabah işe giderken kalktığınız saatte kalkın, hazırlanıp giyinin ve evde çalıştığınız odaya ve ya işinizin olduğu yere geçin. Bu size aynı rutin ve normal olma duygusunu yaşatacak ve daha az rahatsız olmanızı sağlayacaktır.

2-Daha önceki dönemlerde olmayan, yeni başlayan gün içinde uyuma alışkanlıklarına dikkat edin

Evde karantinadaysanız, kapalı kaldıysanız veya evden çalışıyorsanız sık sık kendinizi uyumak için yatak odası veya kanepe arıyorken bulabilirsiniz. Kendiniz için yeni bir rutin oluşturmanızın önemli olmasının yanı sıra aşırı olarak gün içinde uyuklamamanız da oldukça önemli. Çünkü bu sizin gece uyku düzeninizi değiştirebilir, bozabilir. Gün içinde uyuklamak yerine gece “normal” saatlerinizde uyuyun, sabah erken kalkıp gün içinde yapmanız gereken işlere odaklanın.

3-Uyku saatinizden hemen önce olmamak şartıyla biraz spor yapın

Spor salonuna gidemiyorsanız bile, evde spor yapmak günlük yaşamınızın bir parçası olmalı. Gün içinde yapılan egzersizler güzel bir uyku için oldukça önemlidir.

Evet, spor salonunuz muhtemelen kapalı, ancak egzersiz hala günlük yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Günlük egzersiz, özellikle uyku için hala önemlidir.

Fiziksel mesafe ve evde kalmak zorunluluğu spor yapma seçeneklerini sınırlayabilir ancak evde de etkili egzersizler yapılabilir. Spor yapmak bedeni yorup uyumayı kolaylaştıracak aynı zamanda salgılanan endorfin ve serotonin miktarı da artacağından daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Sporu uyku saatinden en az 2-3 saat önce yapın çünkü bedenin fiziksel çabayla uyarılması uykuya dalmanızı güçleştirir.

4-Gün boyu ve güvenilir olmayan kaynaklardan haberleri takip etmeyin

Günlük yaşamı saran koronavirüs ile ilgili haber ve bilgiler sürekli olarak yayınlanmakta ve bundan kaçmak neredeyse imkânsız hale gelmekte. Sürekli olarak bu haber ve bilgilere maruz kalmak kaygınızı artıracak ve uykunuzu olumsuz etkileyecektir.

Bu nedenle güncel haberleri ve bilgileri almak için güvenilir kaynakları seçin ve belirli zamanları buna ayırın. Gün içinde kaç kez bu haberler bakacağınızı ve bunun için ne kadar süre ayıracağınızı belirleyin ve mümkünse yatmaya yakın saatlerde bunu yapmayın.

5-Yatmadan önce mavi ışığa (ekran ışıklarına) maruz kalmayın, mavi ışığa maruziyeti sınırlayın

İnternet, kısıtlama zamanlarında iletişim ve zaman geçirmek için oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Ancak düzenli bir uyku için bütün gün internete bakmak zararlıdır. Uyumaya gitmeden birkaç saat önce TV, telefon, bilgisayarları kapatıp endişe ve kaygı yaratacak şeyler izlemeyin. Bunun yerine rahatlatıcı müzik dinleyin veya kitap okuyun.

6-Aşırı alkol almaktan kaçının

Alkol almak belki o an için rahatlık ve uyku hissi verse de bu uyku kaliteli ve huzurlu bir uyku olmayacaktır. Alkol stres ve endişe ile baş etmek için sağlıklı bir başa çıkma mekanizması değildir.  Aynı zamanda alkol ve dolayısıyla kalitesiz bir uyku bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olabilir.

 

 

Resim Gerhard Gellinger tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın