Kısıtlamalarda Yeni Düzenlemeler Belli Oldu

0

Korona virüs salgını kısıtlamaları yavaş yavaş kalkmaya başlarken, salgının yeniden artmasının önüne geçmek için 1 Haziran tarihinden itibaren yeni normalleşme sürecinde uyulması gereken kurallar belli oldu.

Normalleşme süreci için uygulanması gereken önlemler İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgelerle duyuruldu.

Türkiye genelinde 81 il valiliğine gönderilen genelgeler ile atılacak adımlar ve uyulması gereken yeni kurallar açıklandı.

Valiliklere gönderilen genelgeye göre;

  • Kafe ve lokanta, pastahane, kahvehane, çay bahçesi, derneklere bağlı lokaller… gece saat 22.00 ‘ye kadar açık kalabilecekken, kendi müşterilerine hizmet sunan turizm tesislerine bağlı işletmelerde saat sınırlaması olmayacak.
  • Söz konusu yerlerde iskambil, okey, tavla oyunları, nargile satışı veya doğrudan temasa sebep olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri olmayacak.
  • Salgın nedeniyle hala kapalı olan yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri saat 22.00 ‘ye kadar, spor merkezleri ise açıklanan kurallara uygun olmak şartıyla saat 24.00’e kadar açık olabilecek.
  • Park/bahçe piknik ve mesire alanları, ören yerleri ile piknik, spor, yürüyüş gibi faaliyetler sosyal mesafe kuralları gibi uyulması gereken kuralları ihlal etmemek şartıyla yapılabilecek.
  • Zorunlu olmayan ürün ve malların satıldığı pazarlar dâhil olmak üzere bütün pazarlar açılacak.
  • 65 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanan gidecekleri yerlerde en az bir ay kalmaları, Seyahat İzin Belgesi almaları ve biletlerinin tek yön olması ile ilgili kurallara uyulacak.
  • 18 yaşından küçük çocuklar yanlarında velileri olmak koşuluyla şehir içi ve şehirler arası seyahat yapabilecek.
  • Şehirler arası toplu taşıma ile yapılan yolculukta, seyahat izin belgesi aranmayacak. Uçak, tren, otobüs gibi araçlarla yapılacak yolculuklarda bilet alabilmek için öncelikle HES uygulaması üzerinden kod alınacak.

HES kodu uygulaması neden gerek görülüyor?

Hayat Eve Sığar uygulaması ile yolculuğa çıkacak kişilere verilen, tek seferlik kodla bu kişilerin nereye gideceği, kimlerle yolculuk yapacağı kayıt altına alınacak ve yolculardan birinde korona virüs görüldüğünde, birlikte yolculuk yapan diğer yolculara ulaşmak ve korona virüs olup olmadıklarını denetlemek için hayata geçirilen bir uygulama.

HES kodu nasıl alınır?

Sağlık Bakanlığı’nın İOS ve Android cihazlarda kullanılan Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek veya 2023’ e HES yazıp aralarda boşluk bırakarak  TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazıp SMS atılarak alınır.

Bir yorum bırakın