Sürekli Konuşan Çocuğunuz Varsa Ne Yapmalı?

0

Sürekli konuşan bir çocuğu suçluluk hissetmeden nasıl yönlendirebilirsiniz.

Biraz sessizlik, biraz kafanızı dinlemek istiyorsunuz ancak çocuğunuz hiç fırsat vermiyor iyice bunaldınız ve bunun için ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ve suçluluk hissediyorsunuz.

Öncelikle şunu unutmamalısınız, çocuğunuzun aşırı konuşmasını kontrol edebilmesi, ileriki yaşlarda onu hiç kimsenin kesintisiz olarak dinlemeyeceği bir dünyaya hazırlanması için gereklidir.

Sürekli konuşan, sürekli “anne” diye sizi zorlayan çocuklar için birkaç öneri;

Küçük çocuğunuz sürekli konuşuyor gün içinde yüzlerce kez size seslenip, her sözü için yanıt bekliyor, ısrarları bitmiyorsa ve bu durum artık sizin için katlanılmaz hale geldiyse çocuğunuzu yıpratmadan ve sonunda kendinizi kötü bir ebeveyn gibi hissetmeden yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Hiç durmadan konuşan küçük bir çocuk en sabırlı annelerin bile sınırlarını zorlayacaktır. 4 yaşındaki bir çocuğun sürekli olarak ,ilgisini çekecek bir şey tabi ki yok ancak biraz sessiz kalabilmesi, kendi kendini oyalayabilmesi çocuğun zihinsel gelişimi için oldukça önemli. Çocuğunuzun birincil yaşam koçu olarak, aşırı konuşmasına bazı sınırlar koymanız oldukça önemli çünkü gerçek hayatta bunu sevgiyle ve kırmadan yapacak sizden başka kimse olmayacak.

Suçluluktan Kurtulun

Küçük çocukların iç seslerini,  kafasından geçenleri yüksek sesle anlatmaları sık görülen bir şeydir. Bu çocuğun kendini düzenlemesine yardım eden ve gelişimine katkı sağlayan bir yoldur. Yapılması gereken bu kesintisiz konuşmanın anlatılacak bölümlerini belirlemek, bunun için çocuğu desteklemektir.  Dışa dönük gelişmekte olan bir çocuğu bu konuda işleyerek düzeltmeniz sizin elinizde. Çocuklar büyüdükçe beyin kasları gelişeceği için daha iyi filtreleme becerileri kazanacağından konuşmayı azaltacaktır. Bu zaman sürecinde 4 yaşındaki küçük bir çocuğun ebeveyni siz olduğunuzdan filtre de siz olacaksınız.

Nasıl Bir Yol İzleyebilirsiniz?

  • Çocuğunuzun hangi konuşmasının kendi kendine, sizden cevap beklemediği bir konuşma hangisinin ise sizinle heyecanının paylaşmak istediği konuşma olduğunu ayırt edin. Çocuğunuzun konuşmasının nedeni sizinle bir şey paylaşmak, fikrinizi almak içinse onu önemsediğinizi belirtmek için öncelikli olarak yanıt vermelisiniz. Her düşüncesi için sizin cevabınızı beklediğinden dolayı paylaşmak istediği şeyi, sorunu  anlamanız gerekebilir. (“Bir resim çizeceğim ve kırmızı ve mavi ve mor kullanacağım”, “Anne – çizdiğim resme bak!”
  • Sınırları belirleyin ve çocuğunuza gün boyunca yapmanız gereken başka işlere odaklanmanız gerektiğini, iş yaparken onu çok dikkatli dinleyemediğinizi ve onun için önemli şeyleri dikkatlice dinlemek istediğinizi açıklayın bunun için ayrıca bir yer ve zaman belirleyin, böylece konuşmanızın bölünmeyeceği ve dikkatinizin tamamen onda olacağını anlatın. Bu dinleme süresini onun da anlamasını sağlamak için günlük rutin olarak yaptığınız bir şeyle eşleştirin; örneğin yemek saatlerinden sonra.
  • Kendi kendinize, içinizden “ hiç susmuyor” diye düşünseniz bile bunun gibi olumsuz ifadelerden kaçınmalısınız.  Çünkü bunlar çocukta utanç ve olumsuz benlik imajına yol açabilir. Bunun yerine, söylediklerini duymayı sevdiğinizi ancak bütün gün dinlemenizin mümkün olmadığını açıklayın. Bu geri bildiriminiz, hiç kimsenin saatlerce dikkatli bir şekilde dinlenemeyeceği gerçek dünyaya hazır olmasına yardımcı olacaktır.

Öz Düzenleme ve Dürtü Kontrolü Uygulamayı Öğretin

Tüm küçük çocukların kendi kendini düzenleme ve dürtü kontrol becerilerini geliştirmek için yetişkin koçluğu ve tekrarlayan uygulamalara ihtiyaçları vardır. Kesintisiz konuşma durumunda, çocuğunuzun ilgisini korumak ve güvenini arttırmak için bunu eğlenceli ve etkileşimli hale getirebilirsiniz.

-Sessizlik için bir zamanlayıcı ayarlayın

Kafasından geçen her düşünceyi paylaşmaktan kaçınması için çocuğunuzu bunu yapmaya yavaş yavaş alıştırın. Sessizlik için bir zaman ayarlayın, 3-5 dakika gibi kısa bir süre ile başlayın ve ondan kafasından, düşünerek resim çizmesi, bir yer hayal etmesi gibi zihinsel bir faaliyete yönlendirin. İlk başlarda bunu kısa bir süre yapabilecektir. Bu süre daha da uzayana kadar devam edin. Bu ona konuşmaya devam etme dürtüsünün yerine başka duyumları ve deneyimleri ikame etmesi için fayda sağlayacaktır.

-Özdenetim oyunlaştırın

Çocuğunuzun konuşmaya devam etmek için koltuğunun kenarında olsa bile sizi dinlemesi için pratik yapmasını sağlayın. Siz bir şeyden bahsederken çocuğunuzun bir şeyler anlatmaya başlamasının ne kadar süre aldığını, ne kadar bekleyebildiğini görebilmek için bir saat veya kronometre gibi zaman ölçer yanınızda olsun. Çocuğunuzun bunu yapmakta zorlandığını görürseniz ona konuşmadan önce üç kez derin nefes almak gibi, beklemesine yardımcı olacak püf noktaları öğretin.

Aşırı Konuşma Ne Anlama Gelebilir

Aşırı konuşma, üstün zekâlı çocuklarda yaygın olan yüksek sözel yeteneğin bir işareti olabilir, çocuğunuzun genel olarak 4 yaş gurubundan beklenenden daha fazla uyarıya ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Kendini ifade edebilmesi ve kendini geliştirebilmesi için gereksinimi olan farklı uğraş ve ortamlar size olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğer sürekli olarak konuşması, etrafında kim olduğuna, ne konuştuklarına bakılmaksızın gerçekleşiyorsa, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun dürtüsellik özelliği ile bağlantılı olabilir. Kesintisiz konuşma kendini durduramadığının  göstergesi olabilir. Kızlarda kendini ifade etmek ve sözel yetenek daha çok beklendiğinden bu durumun teşhis edilmesi gecikebilir.

Aşırı konuşma stresle birlikte ortaya çıkarsa, endişeye işaret edebilir. Anksiyete genellikle utangaç veya içe kapanma davranışlarıyla ilişkilendirilmesine rağmen stres küçük çocuklarda  “revize edilmiş” bir davranış olarak hiperaktif davranışı ortaya çıkarabilir.

Kesintisiz konuşma, zayıf göz teması, diğer kişilere karşı ilgisiz olunması. Diğer insanların duygu ve düşünceleri, ifade etmeye çalıştıkları şeylerle ilgili ipuçları, belirtileri anlayamama. Bir konuda veya davranışta saplanma (fiksasyon-saplanma gelişiminin erken evrelerinden birinde kendisine haz veren bir davranışa takılıp kalma, vazgeçememe) veya diğer sosyal iletişim becerileri ile birlikte sohbetlere katılım, konuşmalara karşılık vermede zorluklar yaşıyorsa bu Otizm spektrum bozukluğuna işaret edebilir. Bu davranışların bazılarının çocukların gelişim dönemleri ile ilgili olarak görünmesi normaldir, ancak çocuk büyüdükçe sosyal ilişkilerinde daha belirgin bir hal alabilir.

Çocuğunuzun aşırı konuşması size bir sorun olduğunu düşündürüyorsa bunu çocuk doktorunuza danışın. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.

 

Not: Çocuğunuzun sürekli konuşmasından bunalmanız sizi “Kötü” bir ebeveyn yapmaz. Hiç kimse sizin kadar onu sevemez. Onun hayatı öğrenmesi ve gelişimi için en doğru insan sizsiniz.

 

Kaynak: https://www.parents.com/parenting/better-parenting/advice/ask-your-mom/how-to-handle-a-chatty-kid/

(Kısaltılarak çevrilmiştir)

 

Resim Narcis Ciocan tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın