OPEC+ Petrol Üretimini Kısmaya Devam Edecek

0

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü olan OPEC ve müttefikleri (OPEC+)  üretimde kısıntıya gitmek için yaptıkları anlaşmayı uzattılar.

(OPEC+)  olarak bilinen petrol ihraç eden ülkeler örgütü ve müttefikleri coronavirüs salgını nedeniyle petrol olan talebin ve fiyatların düşmesi üzerine, ABD petrol şirketlerinin iflas etmesini önlemek için ABD Başkanı Donald Trump’ın baskısı sonucunda, Nisan ayında anlaşarak, Mayıs ve Haziran ayları için üretimi kısma kararı almıştı.

OPEC+ ve Rusya dünya petrol arzını yaklaşık %10 kısarak, son iki ayda ham petrol fiyatlarının iki kat artıran anlaşmayı temmuz ayına kadar uzatma kararı aldı.

Grup, Mayıs ve Haziran aylarında üretim kotalarını aşan Nijerya ve Irak gibi ülkelerden de Temmuz ayından Eylül’e kadar üretimi kısmasını istedi. Grubun bu talebini Nijerya ve Irak kabul etti.

Yapılan toplantıda arz miktarının Mayıs-Haziran aylarında 9,7 milyon varil, Temmuz ayından Aralık ayına kadar ise 7,7 milyon ton kısıntıya gidilmesi kararı alındı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı yaşanan salgından dolayı talepteki azalmaya vurgu yaparak yaşanan sıkıntının hala sürdüğünü söyledi.

Brent ham petrol fiyatı Nisan ayında 20 $ altına düşmüştü ancak Cuma günü 42 $’ kadar çıkarak son üç ay içerisinde en yüksek seviyeye ulaştı.

Toplantıdan önce artan petrol fiyatından memnun olduğunu belirten ABD başkanı Trump, daha önce Suudi Arabistan’ı petrol fiyat düşüşleri için çaba göstermezse ABD askerlerini çekmekle tehdit etmişti.

Yaşanan salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar hafifledikçe petrol talebinin artması beklenmekle birlikte stokta hala 1 milyar varil petrol bulunuyor.

Opec ve Opec + bir sonraki toplantılarını 30 Kasım’da yapacak,

JMMC olarak bilinen Opec + ortak bakanlık izleme komitesi ise, piyasayı gözden geçirmek, uygunluk sağlamak ve kesintileri tavsiye etmek için Aralık ayına kadar toplantılarına devam edecek.

 

 

Bir yorum bırakın