ABD Çin’e Yaptırım İçeren Yasayı İmzalayacak

0

Uygur Müslümanlarına karşı baskı uygulayan Çin’e karşı ABD başkanı Trump yaptırım planlıyor

Uluslararası basında yer alan habere göre Tump, Uygur Müslümanlarına baskı yapmakla suçladığı Çin’e karşı yaptırım içeren bir yasayı imzalamayı planlıyor.

Birleşmiş Milletler  bir milyondan fazla Müslümanın yaşadığı tahmin edilen Çin’in Sincan bölgesinde, Uygurlara ve diğer Müslümanlara uygulanan baskılar ve gözaltına alınmaları nedeniyle yaptırım çağrısında bulunmuştu.

Çin’e yaptırımı içeren tasarı geçtiğimiz aylarda ABD Temsilciler Meclis ve Senato’dan Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin desteği ile  geçerek kabul edildi.

Washington’daki Çin Büyükelçiliği ise tasarının Çin’in terörle mücadelesini kötü gösterdiği ve Çin’in içişlerine müdahale olduğunu belirterek kabul edilen tasarıya kesinlikle karşı olduklarını ve ABD’nin yaptığı hatayı hemen düzeltmesini istedi.

Büyükelçi ayrıca ABD’nin Çin’in iç işlerine karışmak için Sincan bölgesi ile ilgili sorunları kullanmayı bırakmasını ve kullandığı bu yanlış yoldan daha da ileriye gitmekten kaçınmasını ifade etti.

Trump’ın imzalamayı planladığı tasarı, korona virüs pandemisi ile başlayan ABD-ÇİN gerginliği ve Çin’in Hong Kong ile ilgili yeni bir yasa çıkarmasıyla iyice alevlendi.

ABD Başkanı Trump’ın bu konularda Çin’e yaptığı suçlamalar Çin hükümeti tarafından reddedildi ve ABD’nin Çin ve Hong Kong’un işlerine karışmaması söylendi.

 

Bir yorum bırakın