Salgın Devam Ederken Yaz Tatili Doğru mu?

0

Pek çok aile yaz tatili için plan yapmaya başladı. Ancak uzmanlar tatile gitme konusunda hala olumlu düşünmüyor. Koronavirüs salgını devam ederken özellikle yurt dışı tatilinin iyi bir fikir olmadığı görüşündeler.

Salgın kısıtlamalarının azaltılması, hava alanlarının açılarak hava yolu firmalarının uçuşlara başlaması ve yaşanan salgın kısıtlamalarından bunalan ailelerin yaz tatili için plan yapmaya başlaması nedeniyle uzmanlar olası riskler konusunda uyarıda bulundular.

Yaz tatili sezonun yaklaşmasından dolayı turizm endüstrisinin canlanması için büyük bir baskı olduğu bilinmekte ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) özellikle yurt dışı tatillerine sıcak bakmıyor.

Tatil ayarlamaları için acele etmeyin

Epidemiyolog David Skegg, coronavirüs riskinin hala devam ettiğini belirterek, büyük hareketliliğe neden olacak kitle turizmini onaylamadığını ve tatil ayarlaması için acele edilmemesini önerdi.

Pandemi sırasında hava yolculuğunun tehlikelerini vurgulayan David Skegg,  hava ulaşımının insanların birbirine yakın, kapalı bir alanda ve aynı tuvaleti kullanmak zorunda olmaları gibi nedenlerle sadece coronavirüsü değil, aynı zamanda diğer enfeksiyonlarında bulaşması için olabilecek en uygun ortam olduğunu söyledi.

Kitlesel turizmi teşvik etmek doğru değil

Hong Kong Üniversitesi Li Ka Shing Tıp Fakültesi Dekanı Prf. Gabriel Leung,  kitlesel turizmin teşvik edilmemesinin daha güvenli olacağını açıkladı.

Leung, turistlerin fiziksel mesafeyi sağlayan özel plajlarda olmasının zor olduğunu, plajların kalabalık olacağını, havuzların etrafında, el hijyeni, maske takılması gibi önleyici tedbirlerin uygulanmasının beklenemeyeceğini ifade etti.

Tatilde hastalanırsanız ne olacak?

Özellikle yurt dışı tatillerine karşı olan Prf. Leung, “tatildeyken hastalanırsanız ne olacak? Sigorta kapsamı ne olacak? Hastane masraflarını kim ödeyecek? Sizinle tatile giden aile veya arkadaşlarınıza ne olacak? Hastalandığınızda gittiğiniz ülkede sorumluluk, alabileceğiniz sağlık desteğinin kapsamı ve sağlık bakımının olup olmayacağı belirli değil” dedi.

Tatil için salgının az olduğu ya da kontrol altına alındığı ülkeler tercih edilse bile, yolculuk sırasında aktarmalar, kalabalık ortamlar, diğer yolcuların farklı yerlerden gelebileceği gibi riski artıracak etmenlerin göz önüne alınması gerekiyor.

 

Bir yorum bırakın