Astrolojiyi Takıntı Haline Getirmek;Ruhsal Baypas

0

Astroloji Takıntınız Mı Var? “Ruhsal Baypasa Dikkat!”

Ruhsal Baypas Nedir?

Ruhsal Baypas Psikoterapist John Welwood tarafından; “psikolojik sorunların tedavisinden kaçınmak amacıyla ruhsal fikirlerin ve uygulamaların kullanıldığı (astroloji, doğum haritası analiz etme, tarot vs.) sağlıksız davranış biçimi” olarak tanımlamıştır. Ruhsal baypas, çözülemeyen duygusal sorunlar ile baş etmekten kaçınmak için astroloji gibi ruhsal yöntemler kullanır.

Astroloji ve burçlar gerçekten de kısa dönemde rahatlamanızı ve güvende hissetmenizi sağlayabilir. Ancak bunun bir eğlence aracı olması ile size zarar veren bir araca dönmesi arasında ince bir çizgi bulunmaktadır.

Ruhsal Baypasta, ruhsal uygulamanın kendisi değil, bu uygulamaların terapi veya diğer tedavilerin yerine geçecek şekilde kullanılması problem teşkil etmektedir.

Astroloji tramvayı atlatmayı sağlayan baş etme becerilerini kazanmaya yardımcı olamaz ve terapinin yerine geçecek nitelikte değildir. Astroloji ile ruhsal baypas, travmaları görmezden gelerek travma üzerinde yapılması gereken çalışmalardan kaçınır. Buna rağmen, birçok insan bir akıl sağlığı uzmanına başvurmak yerine -bilinçli veya bilinçsiz olarak- astrolojiyi kullanmaktadır.

Astrolojiyi kullanan ruhsal baypas her ne kadar zararsız gözükse de, acıyı bastıran bir savunma mekanizmasıdır. Bu da, travma ile bağlantılı olan acının hissedilmemesine yol açarak bununla baş edilememesine neden olmaktadır. Sonuç olarak travma devam etmektedir.

astroloji saplantısı
Astroloji

Ruhsal Baypas Kendini Nasıl Gösterir?

 • Öfkeden kaçınma, hatta öfkelenme korkusu (angerfobia)
 • Olumlu olanı aşırı vurgulamak ve sadece “iyi olan” şeylere odaklanmak
 • “Olumsuz” hislere sahip insanları yargılama
 • Acı veren anıları ve deneyimleri baskılama
 • Duygusal uyuşma
 • Yaşanan tecrübeler, gerçeklikler ve gerçek benlikten ziyade ruhsallığa daha çok değer verme.
 • “Daha yüksek” bir benlik seviyesine ulaşıldığına dair iddialar ve yanılsamalar.

Astroloji İle İlişkiniz Sağlıklı mı ?

 • Hayatınızı kendiniz mi kontrol ediyorsunuz yoksa başka bir şey mi kontrol sahibi? (yıldızlar, ay, gezegenler vs.)
 • İstediğinizi duyana kadar birçok farklı burç yorumu okuyor musunuz?
 • Düzenli olarak astrolojiye başvurmanıza rağmen hayatınızın değişmediğini hissediyor musunuz?
 • Kendinizi, tüm olumsuz duygularınız için yıldızları ve burçları suçlarken mi buluyorsunuz?
 • Problemleriniz için “hızlı bir çözüm” bulduğunuzu mu düşünüyorsunuz?
 • Yıldızları dinlemenizin ya da burç yorumunuzu okumanın bir sonucu olarak size yardım edildiğini veya sorununuzun çözüldüğünü yayınlamak ve paylaşmak ihtiyacı hissediyor musunuz?

Ruhsal Baypasın Çözümü Nedir? İç Gözlem

İyileşmek için, etkisi olmayan harici bir rehberlik veya güvence aramak ve duygusal sorunların tedavisinden uzak astroloji gibi ruhsal uygulamalara başvurmak yerine içe dönülmelidir. İç gözlem veya içe bakış, psikolojide bir olay karşısında kişinin deneyimlediği algı, duyum, düşünce ve duygularındaki gözlem ve çıkarımlarını ifade etmesini içeren bir çalışma yöntemidir.

Eğer ruhsal baypas belirtileri size tanıdık geliyorsa ve bu tarz uygulamalarla olan ilişkinizi yeniden şekillendirmek istiyorsanız travma konusunda uzmanlaşmış bir terapiste başvurmak en doğru seçenektir.

 

 

Kaynak:https://www.healthline.com/health/mental-health/spiritual-bypassing

Bir yorum bırakın