Çocuklarda Öfke Nöbetleri “Terrible Twos”

0

2 Yaş Sendromu

Öfke nöbetleri, hayal kırıklığı ve kızgınlığın duygusal patlamasıdır.

Öfke nöbetleri tipik olarak 12 ila 18 aylıkken başlar ve “terrible twos”  yani 2 yaş sendromu sırasında zirveye ulaşır. 2 yaş dönemi aslında çocukların kendilik duygusunu oluşturmaya çalıştıkları ve ebeveynlerinden bağımsız olmak istedikleri dönemdir. Ancak bu dönemde ihtiyaç ve isteklerini ifade edebilecekleri donanıma sahip olmadıklarından sık sık öfke nöbetleri geçirebilirler.

Yorgunluk, açlık ve hastalık öfke nöbetlerini daha da kötüleştirebilir veya sıklaştırabilir.

Öfke nöbetleri sizin kötü bir ebeveyn olmanız veya yanlış bir şey yapmanızla ilgili değil çocukluk gelişiminin normal bir seyridir ve çoğunlukla 4 yaşına kadar kaybolur.

Öfke nöbetlerinde çocuklar, sızlanma, ağlama, çığlık atma, bağırma, tekme, vurma, nefesini tutma, ısırma, kendini sıkma ve kendine vurma gibi davranışlar gösterebilir.

Çocuğunuz öfke nöbeti geçiriyorsa neler yapılabilir?

*Sakin olun

Bir işle uğraşırken çocuğunuz öfke nöbeti geçiriyorsa mümkünse ona kızıp öfke ile tepki vermeden işinize devam edin. Elinizdeki işi bırakıp çocuğa yönelmeniz dikkatinizi çekmek ve istediklerini elde etmek için öfke nöbetlerini kullanmayı öğretir. Öfke nöbeti geçip sakinleştikten sonra çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

*Öfke nöbetini görmezden gelin

Mümkünse, hiçbir şey olmuyormuş gibi davranın. Eğer çocuk güvenli bir ortamdaysa ve zorlanıyorsanız, odayı terk edin.  Ancak çocuğun başkalarına veya kendine zarar verecek davranışları ile uzun süreli çığlıkları devam ediyorsa bu durumda çocuğu güvenli bir ortama alıp davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyleyin.

*Çocuğunuzun ortamını değiştirin

Evdeyseniz ve çocuğunuz sakinleşmiyorsa, mola verin. Onu rahatsız edecek şeylerin olmadığı bir odaya götürün. Dışarıdaysanız, kendine veya başkalarına zarar verme tehlikesi taşımadığı müddetçe öfke nöbetini görmezden gelin ancak durum baş edilemez hale geldiyse, yapılabilecek en doğru şey çocuğunuzu alıp oradan ayrılmaktır.

*Dikkat dağıtıcı unsurları deneyin

Bazen çocuğunuza kitap veya oyuncak gibi başka bir etkinlik veya nesne vermek veya onu güldürecek bir yüz ifadesi yapmak dikkatini dağıtmaya yardımcı olabilir.

*Çocuğunuz dikkat çekmek için yapıyorsa, duygularını anladığınızı göstermeniz sakinleşmesini sağlayabilir.

*Çocuğunuz iyi davrandığında bunu takdir ettiğinizi gösterin. Bu iyi davranışı pekiştirecektir.

Öfke nöbetleri büyümenin normal bir parçasıdır ve büyük olasılıkla zamanla kaybolacaktır. Bununla birlikte, çocuğunuzun öfke nöbetleri kötüleşirse veya artık baş edemiyorsanız, bir uzman yardım alabilirsiniz.

Hangi durumlarda bir uzmandan destek istenmeli?

*öfke nöbetleri 4 yaşından sonra daha da kötüleşirse

*kendisine veya bir başkasına zarar verecek kadar şiddetliyse

*sürekli olarak eşyalara zarar veriyorsa

*nefesini tutuyor ve baygınlık geçiriyorsa

*karın veya baş ağrısından şikâyet ediyorsa veya kaygılıysa

*öfke nöbetleri ile baş edemiyorsanız.

Öfke Nöbetlerini Önlemenin En İyi Yolu Nedir?

Aşağıdaki stratejiler öfke nöbetlerini önlemeye yardımcı olabilir:

  • Bir rutin oluşturun. Tutarlı bir rutin veya program çocuğunuzun ne bekleyeceğini bilmesini sağlar ve onlara güvenlik hissi verir.
  • Rol model olun. Çocuklar ebeveynlerine bakar ve sürekli davranışlarını gözlemlerler. Çocuğunuz öfkenizi ve hayal kırıklığınızı sakin bir şekilde ele aldığınızı görürse, bu duyguları yaşarken davranışınızı taklit etme olasılığı daha yüksektir.
  • Çocuğunuza seçenekler verin. Uygun olduğunda, çocuğunuza birkaç seçenek verin ve seçim yapmalarına izin verin. Bu onlara durumları üzerinde kontrolleri olduğu hissini verecektir.
  • Çocuğunuzun doğru beslendiğinden ve yeterince uyuduğundan emin olun. Bu, yorgunluk ve sinirlilikten kaynaklanan öfke nöbetlerini önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Çocuğunuzla hangi giysileri giymeyi tercih ettiği gibi önemsiz nedenler yüzünden tartışmayın.  “Hayır” kelimesini çok sık kullanmamaya çalışın
  • Ses tonunuza dikkat edin. Çocuğunuzun bir şey yapmasını istiyorsanız, kesin bir emir gibi değil bir davet gibi söyleyin.

Zamanla çocuğunuzun öfke nöbetlerinde nelerin işe yaradığını fark edeceksiniz.

 

https://www.healthline.com

Bir yorum bırakın