Çocuğum Neden Arkadaşlarıyla Oynamıyor?

0

Çocuğu akranlarıyla oyunlara katılmayan pek çok ebeveyn bir sorun olabileceğini düşünerek telaşa kapılmaktadır.

Çocukların okul öncesi gelişim dönemlerinde oyunlara katılımda farklı evreler vardır. Her aşamasında çocuğu cesaretlendirmek gelişimini desteklemek için oldukça önemlidir.

Bir ebeveyn olarak, sosyal oyunun tüm evrelerinde onunla oynarken yaratıcı olmalı ve akranlarıyla beraber olması için teşvik edilmelidir.  Öğreneceği sosyal beceriler başkalarıyla ve dünyayla ilişkisini etkileyecek, çocuk eğlenirken keşfetmeyi, yaratıcı olmayı, engellerle baş etmeyi öğrenerek kendini geliştirecektir.

Oyunun 6 Evresi

1-Boş Oyun (Doğum-3 Ay)

Bu aşamada bebek kollarını, bacaklarını oynatıp, ellerini ve ayaklarını keşfeder, her şeyi ağzına götürmeye çalışır.

-Bebeğinize tutması için parmaklarınızı uzatın, ayaklarıyla ellerinizi itmesini sağlayın. Bu ona çevresini anlaması ve nasıl iletişim kurabileceği ile ilgili duyusal bilgiyi verecektir.

2- Yalnız Oyun  (3 ay-2 Yaş) 

Çocuk başkalarıyla ilgilenmez, tek başına farklı nesnelerle oynamaya başlar.

-Bebeğe yeni nesneler vererek ve yeni ortamlara sokarak yaratıcılığını, öğrenme ve oynama arzusunu beslemek önemlidir. Bu nesneler parlak ve ilgisini çekecek bir oyuncaktan buruşuk bir kâğıda kadar her şey olabilir.

3-Seyirci / İzleyici Oyun (18 ay- 2,5 Yaş)

Çocuk diğer çocukları oyun oynarken izlemeye başlar, onlar hakkında sorular sorabilir, nasıl oynadıklarını gözlemler ancak onlarla oynamaz.

-Bu aşamada çocuğun akranlarıyla çok fazla etkileşimde olması önemlidir. Oyun grupları, kreş, yaşıtları ile buluşmalar ilerde akranlarının yanında daha rahat olmasını sağlayacaktır.

 4-Paralel Oyun (2,5-3 Yaş)

Çocuk akranlarının yanında kendi başına oynar ama onları da izler.

– Bu aşamada,  onu oyun gruplarına götürmeye ve mümkün olduğunca sık oyun günleri ayarlamaya devam edin.

5-Ortak Oyun (3-4 Yaş)

Çocuk akranlarıyla beraber bir aktivite yapar ancak etkileşim çok azdır, her çocuk aynı alanda aynı ekipmanla farklı şeyler yapar. Etkileşim daha çok oyuncak paylaşmak veya sırayla bir şey yapmak aşamasındadır. Parkta çocuklardan biri salıncağa binerken diğerinin kaydıraktan kayması gibi.

-Çocuk akranlarıyla zaman geçirmesi için teşvik edilmeli. Onunla birlikte akranlarının oyununa birkaç dakika katılıp sessizce kendinizi geri çekebilirsiniz.

6–İşbirlikçi Oyun ( 4+ yaş)

Çocuk artık ilgi duyduğu etkinlik ve akranlarıyla işbirliğine dayalı oyunlara katılır. Oyunla ilgili düşüncelerini ve oyuncaklarını paylaşmaya, oyun için kurallar koymaya ve ortak amaç için işbirliği yapmaya başlar.

-Bu aşamada çok fazla sorun çıkabilir. Çocuk oyunun kurallarını, daha önce oluşmuş bir akran gurubuna nasıl katılacağını bilemeyebilir. Akranlarıyla kuracağı ilişkide yaşayacağı sorunlarda yapılacak en iyi şey sorunun gerçekte ne olduğunu anlayıp dürüst ve destekleyici olmaktır.

Bir yorum bırakın