Narsisistik Kişilik Bozukluğu- Toksik Kişiler

0

Narsisistik Kişilik Bozukluğu
Çevrenizde, sürekli övgü bekleyen, herkesten daha iyi olduğunu düşünen ama en ufak bir eleştiride kontrolünü kaybeden kimse var mı?

Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, abartılı bir özgüven ve istediği her şeyi hak ettiği beklentisi içindedir. Sürekli hayranlık ve ilgi beklerler, hak ettiklerine inandıkları övgü veya ilgiyi görmediklerinde genellikle mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaşarlar, eleştiriye katlanamazlar.
Narsistler kibirli, bencil, talepkardır ayrıca kendi yetenek ve başarılarını abartırken başkalarının becerilerini küçümserler, kendilerinin herkesten daha iyi olduğunu düşünürler. Empati yetenekleri zayıftır. Güç, başarı ve güzelliğe önem verirler.
Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar, sorunlara neden olsa bile davranışlarını değiştirmek yerine diğer insanları suçlu göstermeye çalışırlar.

Sağlıklı ilişkiler karşılıklı saygı ve ilgiye dayanır. Ancak narsistler ilişkilerinde gerçek bir karşılıklılık sağlayamazlar. Sadece istekli olmamaları değil; gerçekten yapamazlar. Sizi görmezler ve duymazlar. Kendi ihtiyaçlarının dışında sizi tanımazlar. Bu nedenle narsistler düzenli olarak, hakları olduğuna inanarak ve hiçbir suçluluk duymadan, başkalarının sınırlarını ihlal ederler.

Bu düşünme ve davranış biçimi, narsistin hayatının her alanında kendini gösterir: iş ve arkadaşlıklardan aile ve aşk ilişkilerine kadar.

DSM-V Narsisistik Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri,

Tanı için bu 9 tanıdan en az 5′ ini karşılıyor olması gerekir.
1. Büyüklenir, başarı ve yeteneklerini abartır.
2. Sınırsız başarı, güç, zekâ, güzellik ya da yüce bir sevgi düşlemleriyle uğraşır.
3. Özel ve esi benzeri bulunmaz biri olduğuna ve ancak özel ya da üstün kişilerce anlaşılabileceğine ve ancak onlarla ilişki kurması gerektiğine inanır.
4. Çok beğenilmek ister.
5. Hak ettiği duygusu içindedir (her ne istiyorsa yapılacağına ilişkin anlamsız beklentiler içerisinde olma).
6. Kendi çıkarı için başkalarını kullanır.
7. Empati yapamaz, başkalarının duygularını ve gereksinimlerini anlamak 
istemez.
8. Sıklıkla başkalarını kıskanır ya da başkalarının kendisini kıskandığına inanır.
9. Başkalarına saygısız davranır, kendini beğenmiş̧ tutumlar sergiler.

Bir yorum bırakın